Ebu Talib Vasiyet Namesi

Ebu Talib Vasiyet Namesi hakkında:

İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyuruyor:
Hz. Ebu Talib‘in vefatı yaklaşınca Kureyş’in büyüklerini toplayarak onlara şu vasiyette bulundu:

Ey kureyşliler! Sizler insanlar arasında Allah’ın Seçkin kulları, Arab’ın kalbi, yeryüzü ve Harem ehli arasında Allah’ın hazinedarlarısınız. Sizin aranızda muktedir bir Önder cesur bir öncü ve eli açık bir bağışlayıcı bulunmaktadır. Sizlere Kabe’yi tazim etmenizi tavsiye ediyorum ki, bunda Allah’ın cezası rızkın devamı ve zorluklar karşısında direniş vardır. Sıla-i Rahmi yapınız. Zira bu ölümü erteler.  Ve nüfusu çoğaltır. Zulmetmeyi terk ediniz ki öncekiler de bu yüzden helak oldular. Davet edene icabet ediniz. Hayat ve ölümün şerefi de bunlarda dır. Sadık olunuz ve emanete riayet ediniz. Zira bu ikisi sayesinde iftiradan korunur ve halk nezdinde değer kazanırsınız.

Sizlere Muhammed hakkında iyilik etmenizi tavsiye ediyorum. Zira Muhammed Kureyş’in Emin’i Arapların doğru sözlüsü ve Sizi davet ettiğim şeyleri İhya edendir.  Muhammed sizlere öyle biri mesaj getirmiştir ki kalp ve ruh bunu Kabul etmekte ama dil kötüleyenlerin korkusundan inkar etmektedir.

Allah’a andolsun ki adeta , mustazaf halkın onun davetini kabul ettiğini , sözlerini tasdik ettiğini ve risalesine kabul ettiğini görür gibiyim. Böylece Kureyş’in büyükleri hakir, evleri boşalmış ve zayıfları yücelmiş olacaktır. En büyükleri Peygambere en muhtaç olanı, En günahkarları da ona en uzak olanlarıdır. Arap kavmi onu sevecek topraklarını ona verecek. Ve onu Önder seçecektir. Ey Kureyş kabilesi peygamberi seviniz onu himaye ediniz.  Allah’a andolsun ki onun yolunda ilerleyen Kemal’e Erer. Ve hidayetine tabi olan Saadet’e kavuşur. Eğer sağ kalsaydım , ondan Bela ve zorlukları gidermeye çalışırdım.

Ebu Talib Vasiyet namesi (Kureyş’in büyüklerine olan Vasiyet namesi) işte böylece sona eriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir