Berat Kandili

Şaban Ayının Onbeşi

Berat Kandili Şaban (Arapça: ليلة منتصف شعبان ), Şiaların 12. İmamı, Hz. İmam Mehdi (as) kutlu doğum günüdür. Kadir Gecesinden sonraki en üstün gece olarak geçmektedir. Bazı Şialar, bu geceyi uyumayarak ibadet etmek, istiğfar ve dualarla geçirerek ihya etmektedirler. Bazı Ehlisünnet mensupları ve tarikatlar da bu gecenin önem ve faziletlerine inanmaktadır.

Berat Kandili Nime-i Şaban
Berat Kandili Nime-i Şaban

İmam Mehdi’nin (as) doğum günü olan Şaban’ın 15. günü Şiaların yaşadığı yerlerde ,en büyük kutlamalar ve şenlikler  gerçekleştirilir. İran’da “ Mescid-i Cemkeran ”, Irak ‘ta ise halk kutlama şenliklerini toplanma yeri  Kerbela ‘dır.  Bugün İran’da resmi tatildir. 

 Şaban’ın 15. Gecesi; “Beraat Gecesi”, “ Beraat Kandili ” ve “Leyletu’l-Sak” (Sak Gecesi) gibi isimleri olduğu biliniyor.

Berat Kandili‘nin Nime-i Şaban’ın Diğer İsimleri

1-Beraat Gecesi: 

Beraat Gecesi (beraat/aklanma), para veya başka bir şeyi alabilmesi için birisine havale, senet veya bir belgenin temin ve teyit edileceğini düşünüyoruz. Manevi havaleye de berat/beraat denilmektedir. 15 Şaban’da Allah kullarına kurtuluş ve aklanma ve beraat  verdiğinden bu geceye  “Berat Gecesi”de denmiştir.

3- Beraat Kandili:

 Türkiye’de bu geceye adından dolayı berat kandili demektedirler. 

4-Reha Gecesi:

 Güney Asya ülkeleri (Hindistan, Pakistan, Afganistan, tataristan…) Şaban Ayının ikinci gecesi “Rehai Gecesi” diye anılmaktadır. Yani kurtuluş, özgürlük ve serbest kalma gecesi. 

5-Nime-i Şaban

İmam Mehdi‘nin Kutlu Doğumu

Nakledilen çok sayıdaki tahmin ve tarihi kayıtlara göre Şia 12. İmam, Hz. Mehdi (a.s) hicretin 255.  veya 256. Yılında Şaban ayının 15’inde  dünyaya gelmistir.

Berat Gecesi 15.GECENİN BAZI MÜSTEHAP AMELLERİ :


1- Gusül almak
2 – Bu geceyi namaz , dua ve istiğfar ile geçirip sabahlamak
3- İmam Hüseyin Aleyhisselam’ı ziyaret etmek
4 -Kumeyl duasını okumak
5 -100 defa Tesbihat Erbaa okumak

15. GÜNÜNÜN BAZI MÜSTEHAP AMELLERİ:

1-İMAM MEHDİ (a.s)’ı ZİYARET ETMEK.
2-İMAM MEHDİ (a.s)’IN ZUHURUNUN ACİL OLMASI İÇİN ÇOKCA DUA ETMEK.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir