Ramazan Ayının Günlük İbadetleri

Ramazan Ayının Günlük İbadetleri:

GünlerRamazan Ayının Özel Günlerinin İbadetleri
Birinci Gece1-Ramazan hilalini gözlemlemek. (Bazı müctehidler bunu farz bilmişlerdir)
2-Hilal görüldüğünde Sahife-i Seccadiye’nin 43. Duasını okumak.
3-Sahife-i Seccadiye’nin 44. Duasını okumak.
4-Ramazan ayının ilk gecesinde müstehap olan bir diğer amel de, insanın kendi eşiyle cinsel münasebette bulunmasıdır. Bu sadece ramazan ayına mahsus bir ameldir. Diğer aylarda ayın ilk gününde ilişkiye girmek mekruhtur.
5-Gusül almak.
6-İmam Hüseyin’i (a.s) ziyaret etmektir.
7-Cevşen-i Kebir Duasını okumak.
8-1000 rekâtlı namazı kılmak isteyenler, bu geceden itibaren başlamalıdırlar.
9-Şu duayı okumak:
رَبّي وَرَبُّكَ اللهُ رَبُّ الْعالَمينَ، اَللّـهُمَّ اَهِلَّهُ عَلَيْنا بِالأَمْنِ وَالاِيمانِ، وَالسَّلامَةِ وَالاِسْلامِ، وَالْمُسارَعَةِ اِلى ما تُحِبُّ وَتَرْضى، اَللّـهُمَّ بارِكْ لَنا في شَهْرِنا هذا، وَارْزُقْنا خَيْرَهُ وَعَوْنَهُ، وَاصْرِفْ عَنّا ضُرَّهُ وَشَرَّهُ وَبلاءَهُ وَفِتْنَتَهُ
ANLAMI:
“Benim ve senin Rabbin, âlemlerin Rabbi olan Allah’tır. Allah’ım! Şu (hilali) bize emniyetle, imanla, sağlıkla, teslimiyetle, sevdiğin ve razı olduğun şeylere koşmakla birlikte (geçireceğimiz bir ayın) başlangıcı kıl. Allah’ım! Şu ayımızı bize bereketli kıl; bize onun hayır ve yardımını nasip et; onda (olabilecek) zararı, şerri, belâ ve fitneyi bizden uzaklaştır.”
10- Şu duayı okumak:
اَللّـهُمَّ رَبَّ شَهْرِ رَمَضانَ، مُنَزِّلَ الْقُرْآنِ، هذا شَهْرُ رَمَضانَ الَّذي اَنْزَلْتَ فيهِ الْقُرْآنَ، وَاَنْزَلْتَ فيهِ آياتٍ بَيِّناتٍ مِنَ الْهُدى وَالْفُرْقانِ، اَللّـهُمَّ ارْزُقْنا صِيامَهُ، وَاَعِنّا عَلى قِيامِهِ
اَللّـهُمَّ سَلِّمْهُ لَنا وَسَلِّمْنا فيهِ وَتَسَلَّمْهُ مِنّا في يُسْرٍ مِنَكَ وَمُعافاةٍ، وَاجْعَلْ فيـما تَقْضي وَتُقَدِّرُ مِنَ الاَمْرِ الَْمحْتُومِ وَفيـما تَفْرُقُ مِنَ الاَمْرِ الْحَكيمِ في لَيْلَةِ الْقَدْرِ مِنَ الْقَضاءِ الَّذي لا يُرَدُّ وَلا يُبَدَّلُ، اَنْ تَكْتُبَني مِنْ حُجّاجِ بَيْتِكَ الْحَرامِ الْمَبْرُورِ حَجُّهُمُ، الْمَشْكُورِ سَعْيُهُمُ، الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمُ، الْمُكَفَّرِ عَنْهُمْ سَيِّئاتُهُمْ، وَاجْعَلْ فيـما تَقْضي وَتُقَدِّرُ اَنْ تُطيلَ عُمْري وَتُوَسِّعَ عَليَّ مِنَ الرِّزْقِ الْحَلالِ
ANLAMI:
“Allah’ım! Ey Ramazan ayının Rabbi, ey Kur’ân’ı indiren! İşte bu, Kur’ân’ı indirdiğin, onda, hidayeti beyan eden ve hakkı batıldan ayıran ayetleri nazil ettiğin Ramazan ayıdır. Allah’ım! Bu ayın orucunu bizlere nasip et ve bu ayın (ibadet ve namazını) yerine getirmemize yardımcı ol. Allah’ım! Bu ayı bizim için selâmet kıl; bizi bu ayda sağlıklı et ve bu ayı kolaylık ve afiyet içinde bizden teslim al. Kadir gecesinde hükme bağladığın, takdir buyurduğun ve belirlediğin, kesin, dönüşü ve değişimi olmayan hikmetli hükümler arasında, beni de hacları kabul olan, çabaları mükâfatlandırılan, günahları bağışlanan ve kötülüklerinin üstü örtülen Beytü’l Harâm’ının hacılarından yaz. Yine hükmettiğin ve takdir buyurduğun şeyler arasında ömrümü uzatmayı ve bana bol helal rızık nasip etmeyi kararlaştır.”
Birinci Gün1-İmkân dahilinde akar suda gusül alıp, başa otuz avuç su dökmek; bunu yapan kimse o yılın rahatsızlık ve hastalıklarından güvende olur.
2-Her ayın başında olduğu gibi, bu ayın başında da iki rekât namaz kılıp ardından da sadaka vermek sünnettir. Birinci rekâtta Fâtiha ve Fetih, ikinci rekatta Fâtiha ve istenilen bir sureyi okumak suretiyle kılan kimse, gelecek yıla kadar Allah’ın koruması altında olur.
3-Şafak söktüğü vakit şu duayı okumanın müstehap olduğunu rivayet etmişlerdir:
اَللّـهُمَّ قَدْ حَضَرَ شَهْرُ رَمَضانَ، وَقَدِ افْتَرَضْتَ عَلَيْنا صِيامَهُ، وَاَنْزَلْتَ فيهِ الْقُرآنَ هُدىً لِلنّاسِ وَبَيِّناتٍ مِنَ الْهُدى وَالْفُرْقانِ، اَللّـهُمَّ اَعِنّا عَلى صِيامِهِ، وَتَقَبَّلْهُ مِنّا وَتَسَلَّمْهُ مِنّا وَسَلِّمْهُ لَنا في يُسْرٍ مِنَكَ وَعافِيَةٍ اِنَّكَ عَلى كُلِّ شَيْءٍ قَديرٌ
ANLAMI:
“Allah’ım! (İşte) Ramazan ayı girmiş bulunmaktadır. Sen bu ayın orucunu bize farz kıldın; bu ayda hidayet etmek, hidayeti açıklamak ve hakkı batıldan ayırmak için insanlara Kur’ân’ı indirdin. Allah’ım! Onun (Ramazan ayının) orucunu tutmak için bize yardımcı ol; onu bizden kabul buyurarak teslim al. Bu ayı kolaylık ve afiyet içerisinde bizim için selâmet tut. Muhakkak senin her şeye gücün yeter.”
On Üçüncü GeceBu gece “Biyz” gecelerinin ilkidir. Bu gecede üç amel müstehaptır:
1-Gusletmek.
2-Dört rekât namazı her rekâtta bir Fâtiha ve yirmi beş İhlâs Suresi’ni okumak suretiyle kılmak.
3-Her rekâtında Fâtiha’dan sonra, Yâsin, Tebâreke (Mülk) ve İhlâs Sureleri okunan iki rekâtlık namazı kılmak sünnettir.
On Dördüncü GeceHer rekâtında Fâtiha’dan sonra, Yâsin, Tebâreke (Mülk) ve İhlâs Sureleri okunan, ikişer ikişer kılınan dört rekat namazı kılmak sünnettir.
On Beşinci Gece1-Gusletmek.
2-İmam Hüseyin’in (a.s) ziyaret etmek.
3-Altı rekât namaz kılmak. İkişer ikişer kılınan bu namazın her rekâtında Fâtiha, Yâsin, Tebâreke (Mülk) ve İhlâs Sureleri okunur.
4-Her rekâtında Fâtiha’dan sonra 10 defa İhlâs Suresi’nin okunması suretiyle ikişer ikişer kılınan 100 rekât namazdır. Merhum Şeyh Müfid “el-Muknia” kitabında Emirü’l Mu’minin Ali’den (a.s) bu konuda şöyle rivayet etmiştir: “Kim bu ameli yerine getirirse, Allah-u Teâlâ, cinlerden ve insanlardan olan düşmanlarına karşı onu koruyacak on meleği görevlendirir. Öleceği vakit ise, onu ateşten koruyacak otuz melek görevlendirir.” Bir rivayette şöyle geçer: İmam Cafer Sadık’tan (a.s)Ramazan ayının on beşinci gecesi İmam Hüseyin’in (a.s) kabrinin yanında olan kimse hakkında ne buyuruyorsunuz?” diye sordukları zaman, İmam (a.s) şöyle buyurdu: “Ramazan ayının on beşinci gecesi İmam Hüseyin’in (a.s) kabrinin yanında yatsı namazından sonra gece namazının nafilesi dışında on rekat namaz kılan, her rekatta Fatiha Suresinden sonra on defa İhlas Suresini okuyan ve cehennem ateşinden Allah-u Teala’ya sığınan kimseye ne mutlu. -Kim böyle yaparsa- Allah-u Teala onu “cehennem ateşinden kurtulmuş” diye yazar. Rüyada bir meleğin kendisine cenneti müjdelediğini ve bir meleğin de onu cehennem ateşinden güvende kıldığını görmedikçe dünyadan göçmez.”
Kadir Geceleri19, 21 ve 23. geceler Kadir gecesi olması muhtemel gecelerdir. Ancak Ehl-i Sünnet’e göre Kadir gecesi 27. gecedir. Kadir gecesi öyle bir gecedir ki, hiçbir gece onun fazilet ve değerine ulaşamaz. O gecede yapılan amel, 1000 ayda yapılan amelden daha hayırlıdır. O gecede yılın mukadderatı takdir edilir. Melekler ve büyük Ruh, Allah’ın izniyle bu gecede yeryüzüne iner. Zamanın hücceti ve velâyet sahibine inerek, takdir edilen şeyleri ona sunarlar.
Kadir gecelerinin amelleri iki kısımdır: Bir kısmı her üç gecede yapılan amellerdir. Bir kısmı ise, her gecenin kendisine ait amellerdir. Kadir gecesinin amelleri için tıklayınız: Kadir Gecesi
Son On GünBu ayın son on günü, ibadet açısından çok önemlidir ve Hz. Resulü Kibriya Efendimiz (s.a.a)  bu son on günde Mescid-i Nebi’de itikaf yapmaya çok önem gösterirdi.
Son Gece1-Gusletmek.
2-İmam Hüseyin’in (a.s) ziyareti.
3-En’am, Kehf ve Yasin surelerini okumak
4-100 defa: اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَاَتُوبُ اِلَیهِ “Esteğfirullahe rabbi ve etûbu ileyhi” zikrini söylemek.
5-Şu duayı okumak:
اَللّـهُمَّ هذا شَهْرُ رَمَضانَ الَّذي اَنْزَلْتَ فيهِ الْقُرْآنَ، وَقَدْ تَصَرَّمَ وَاَعُوذُ بِوَجْهِكَ الْكَريمِ يا رَبِّ أنْ يَطْلُعَ الْفَجْرُ مِنْ لَيْلَتي هذِهِ، اَوْ يَتَصَرَّمَ شَهْرُ رَمَضانَ وَلَكَ قِبَلي تَبِعَةٌ اَوْ ذَنْبٌ تُريدُ اَنْ تُعَذِّبَني بِهِ يَوْمَ اَلْقاكَ
ANLAMI:
“Allah’ım! İşte bu, Kur’ân’ı indirdiğin Ramazan ayıdır. Ve bitmek üzeredir. Ya Rabbi, bu gecem sabah olur veya Ramazan ayı biter de, henüz boynumda sana karşı bir vebal ve kıyamet gününde beni kendisiyle azap edeceğin bir günah kalırsa, bundan Kerim Vech’ine sığınırım.”
6- Sahife-i Seccadiye’nin 45. Duasını okumak.
7-Şu duanın okunması:
اَللّـهُمَّ لا تَجْعَلْهُ آخرَ الْعَهْدِ مِنْ صِيامي لِشَهْرِ رَمَضانَ وَاَعُوذُ بِكَ اَنْ يَطْلُعَ فَجرُ هذِهِ اللَّيْلَةِ إلاّ وَقَد غَفَرْتَ لي
ANLAMI:
Allah’ım! Bu orucumu, Ramazan ayında tuttuğum son orucum kılma. (Ya Rabbi!) Bu gecem sabah oluncaya kadar beni bağışlamanı diler, (aksinin olmasından) sana sığınırım.”
Son Gün1-Bugün Hz. Emirü’l Müminin’den (a.s) nakledilen şu duayı okumak müstehaptır:
اَللّـهُمَّ اشْرَحْ بِالْقُرْآنِ صَدْري وَاسْتَعْمِلْ بِالْقُرآنِ بَدَني، وَنَوِّرْ بِالْقُرآنِ بَصَري، وَاَطْلِقْ بِالْقُرآنِ لِساني، وَاَعَنّي عَلَيْهِ ما اَبْقَيْتَني، فَاِنَّهُ لا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ إلاّ بِكَ
MEALİ:
“Allah’ım! Kur’ân ile göğsümü genişlet; bedenimden Kur’ân’ın (gösterdiği istikamette) yararlanmamı sağla; gözümü Kur’ân ile nurlandır; dilimi Kur’ân ile konuştur ve Kur’ân’ı (okuyup amel etmede) ömrümün sonuna kadar bana yardımcı ol. Çünkü sana dayanmayan hiçbir hareket ve kuvvet yoktur.”
2-Bugün Hz. Emirü’l Müminin’den (a.s) nakledilen şu duayı okumak müstehaptır:
اَللّـهُمَّ اِنِّي اَسْأَلُكَ اِخْباتَ الُْمخْبِتينَ، وَاِخْلاصَ الْمُوقِنينَ، وَمُرافَقَةَ الأَبْرارِ، وَاسْتِحْقاقَ حَقائِقِ الاِيمانِ، وَالْغَنيمَةَ مِنْ كُلِّ بِرٍّ، وَالسَّلامَةَ مِنْ كُلِّ اِثْمٍ، وَوُجُوبَ رَحْمَتِكَ، وَعَزائِمَ مَغْفِرَتِكَ، وَالْفَوْزَ بِالْجَنَّةِ وَالنَّجاةَ مِنَ النّارِ
MEALİ:
“Allah’ım! Senden temiz kalpli, mütevazı insanların tevazusunu, yakîn ehli olanların ihlasını, iyi insanların arkadaşlığını, iman hakikatlerine ulaşmayı hak etmeyi, her iyilikten nasip almayı, bütün günahlardan selâmette kalmayı, rahmetini bana farz kılmanı, mağfiretini bana kesinleştirmeni, cenneti kazanmayı ve ateşten kurtulmayı diliyorum.”

One thought on “Ramazan Ayının Günlük İbadetleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir