Mevlid Kandili

Mevlid Kandili, İmamiye Şiası arasındaki meşhur görüşe göre , bugün de Hazreti Resul-i Ekrem Muhammed b. Abdullah (s.a.a)’in fil yılında  İran padişahı Adil Enuşirvan’ın saltanatı döneminde Cuma günü Şafak atınca Mekke-i Muazzama’da ki kendi evinde dünyaya gelmiştir.

Mescid-i Nebi

Allame Meclisi “Men la yehzuru’l-Faki” kitabının şerhinde Şöyle buyurmuştur: Peygamber Efendimiz (s.a.a) Alemlere Rahmet olduğu için Onun varlığı Enuşirvan’ın adaletinde etki bırakmış. Böylece onun adaleti halkın rahatlamasına neden olmuştur.
Ve yine bugün de, Hicri 83 yılında İmam Caferi Sadık Aleyhisselam dünyaya gelmiş. Bugünün Fazilet ve şerefinin artmasına sebep olmuştur. Kısacası bugün çok mübarek bir gündür.

Mevlid Kandili 17 Rebiulevvel‘in Müstehap Amelleri:

1- Gusletmek.
2- Oruç tutmak .
3- Resulullah’ı yakından veya uzaktan ziyaret etmek.
4- İmam Caferi Sadık (a.s)‘ın okuduğu ve Muhammed b. Müslüme öğrettiği ziyaretle Emirel Müminin Ali(a.s)’ı ziyaret etmek.


5- Gün yükselince 2 rekat namaz kılmak. Her rekatta Fatiha suresinden sonra 10 defa Kadir suresini okumak. Ve 10 defa da İhlas suresini okumak. Namazın selamından sonra namazı kıldığı yerde oturarak, Allahümme ente hayyun la yemut duasını okumak .

6- Müslümanlar bugünü yüceltsinler, sadaka verip hayır amellerde bulunsunlar. Müminlere sevindirsinler ve Ehlibeyt’in mübarek haremlerini ziyarete gitsinler.

Cehalet insanı, boğduğu zaman,

Yetiştin zalime, vermedin aman.

Adın anılıyor, inan her zaman,

Alemlere Rahmet, sevgili Nebi.

İnan ki candan, özledik seni,

Hasretin her an, yakar sinemi.

Hediye bıraktın, bana dinimi,

Minnettarım sana, Ey Şanlı nebi.

Güneşim, ayım, ışığım sensin,

Sensiz bu dünyayı, garip neylesin,

Allahtan sen bize, bir hediyesin.

Gönlümün sulatanı, Ey şanlı nebi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir